Tárgyfelvételi tájékoztatók (fix csoportos is)

Tárgyfelvételi tájékoztatók (fix csoportos is)

A fenti linkeken olvashatnak az esetleges órarendi ütközések megoldási lehetőségeiről, illetve a fix csoportos rendszerekről.

Tárgyfelvételi tájékoztatónkban azon hallgatóinknak szeretnénk segíteni, akiknek nincs lehetőségük fix csoportban tanulni.

Első lépésként keressék ki képzésük mintatantervét. A mintatanterv abban segít elsősorban, hogy a tanulmányaikat egyenletes terhelés mellet, kb. 30 kredit/félévvel számolva be tudják fejezni a szak követelménye szerinti időben, figyelemmel arra, hogy az előfeltételek is megfelelően teljesüljenek.

Mintatanterv részei:

  • Szak kötelező tárgyai: ezeket az előfeltételek teljesülésével mind teljesíteni szükséges a képzés befejezéséhez.
  • Specializáció kötelező tárgyai: ezeket az előfeltételek teljesülésével mind teljesíteni szükséges a képzés befejezéséhez.
    Kötelező tárgyak esetében a mintatanterv azt mutatja, hogy mely félévben lesz biztosan meghirdetve a tárgy. A tárgyak keresztféléves meghirdetéséről minden esetben a tanszékvezető dönt. A 2018-as PTI BSc-s tanterv első két félévének kötelező tárgyai minden félévben meghirdetésre kerülnek, hogy ezzel is segítsük a hallgatókat az előre haladásban.
  • Specializáció kötelezően választható tárgyai: itt általában egy sokkal bővebb lista áll rendelkezésre, amiből az érdeklődési körnek megfelelően mindenki maga válaszhatja meg, hogy melyik tárgyat veszi fel. A mintatanterv utolsó soraiban szerepel, hogy a kötelezően választható tárgyakból hány kreditet kell elvégezni. Figyeljenek arra, hogy ha meg van bontva tárgykörökre (pl.: informatika és számítástudomány), akkor annak megfelelően válasszanak. Egy tárgy kreditértékét a beszámításnál megbontani nem lehet!
    A kötelezően választható tárgyaknál egy-egy tárgy több félévben is felvehető, ezért jelenik meg több félév sorában. Ilyenkor Önök dönthetnek, hogy melyik félévet preferelják. Ezekben a félévekben az a tárgy biztosan meghirdetésre kerül.
    Figyeljenek az előfeltétel tárgyra/tárgyakra!
  • Szabadon választható tárgyak: itt az ELTE teljes kurzuskínálatából lehet választani érdeklődési kör szerint gyakorlatilag bármit, de ha a szakmai tárgyaknál maradnának, akkor más specializáció tárgyai közül is választhatnak. Egyetlen megkötés van, alapszakon MSc-s tárgy nem vehető fel! Egy tárgy kreditértékét a szabadon választható tárgyak kreditértékének beszámításánál megbontani nem lehet!

A mintatanterv utolsó sorai közt találják, hogy hány kreditnyi tárgyat kell teljesíteni az abszolváláshoz.


Ha megtervezték, hogy az adott félévben mely tárgyakat fogják felvenni, alábbiak szerint járjanak el a tárgyfelvételnél:

  • Előzetes jelentkezés: Célja: felmérni az egyes kurzusok iránti igényt. Itt érdemes minden olyan kurzust megjelölni, amit az adott félévben teljesíteni tervez. Ez még nem jelent a rangsorolásos kurzusfelvételt illetően kötelezettséget, de ott jelentős többletpont jár az előjelentkezés során is felvett kurzusoknál.
  • Az előzetes- és rangsorolásos jelentkezés között egy hétre az IK-n lezár a Neptun, hogy a fix csoportos tárgyfelvételek létrehozhatók legyenek.
  • Rangsorolásos jelentkezés: ekkor kell felvenni azokat a kurzusokat, vizsgakurzusokat, amiket mindenképp teljesíteni szeretne a félévben, itt már lehetőség nyílik a konkrét órarend összeállítására.
    A rangsorolásos jelentkezés során a rendszer a kurzust felvevő hallgatókhoz rangot (egy pontszámot) rendel. A jelentkezési időszak végén a rendszer az úgynevezett „vágás” keretében törli a kurzust felvevő azon hallgatókat, akiknek a rangja túl alacsony és már nem férnek be az óra maximális létszámkeretébe. Az azonos ranggal rendelkező hallgatók között a mázli pontszám dönt. Ez az érték – bár neve nem ezt sugallja - egyértelmű függvénye a NEPTUN, a ciklus- és a kurzusazonosító adatoknak, tehát szintén nem függ a jelentkezés időpontjától. Tehát amennyiben a Neptun azt jelzi, hogy a rangsorpont magasabb a max. létszámnál, a vágásnál a rendszer biztosan le fogja dobni, ezért érdemes másik kurzusra/tárgyra átjelentkezni.
  • Versenyjelentkezés: Ez az utolsó lehetőség bekerülni a kurzusok szabad helyeire. Ekkor a kurzusfelvétel a rangsor pontszámától függetlenül, a jelentkezés időrendjében történik.

Fontos, hogy minden tárgy, így az összevont számonkérésű tárgyak (EG kód végű tárgyak) esetében is mindig először a gyakorlatot vegye fel és csak ezután az előadást.

Felhívjuk a figyelmüket, hogy a tanszékek az előzetes jelentkezések alapján tervezik a féléves csoportszámokat. Ezért, ha sokan elmulasztják az előzetes tárgyfelvételt, akkor a tanszékek kevesebb kurzust hirdetnek meg, és így később sokan nem férnek be, nem tudnak jelentkezni a kurzusokra.

A mintatanterv tehát az átlagos ütemben való haladáshoz ajánlott tanulmányi rend, melytől el lehet térni, ezesetben azonban az előirányzott képzési idő változhat. Tehát ha úgy érzi, hogy túlterhelt, időhiányban szenved, felvehet kevesebb tárgyat is, de akkor számoljon az esetlegesen megnövekvő képzési idővel (és így a költségek növekedésével, illetve az államilag támogatott félévek számának csökkenésével). Az első féléves normál 30 kredites terhelés után látszik, hogy ez mennyire volt megterhelő, sikerült-e minden tárgyat teljesíteni. Ezt érdemes figyelembe venni a következő félév tervezésekor. Inkább kevesebb tárgyat vegyenek fel és azt végezzék el, mint sokat, amiből szinte semmit sem sikerül teljesíteni. Félév közben jelentkező probléma esetén célszerű felállítani fontossági sorrendet a tárgyakra vonatkozóan, melyhez segítséget kaphat az alábbi oldalon.

Speciális probléma esetén olvassa még át a GYIK kérdéseit, ahol több tárgyfelvételes kérdésre található megoldás.