Nyelvi, publikációs és formai követelmények

Nyelvi, publikációs és formai követelmények

Nyelvi követelmények (idegen nyelv ismerete)

  1. A doktori fokozat megszerzéséhez két idegen nyelvnek a tudományterület műveléséhez szükséges szintű ismerete szükséges. Elvárás, hogy a két nyelv egyike az angol nyelv legyen.
  1. Az egyik nyelvből   (a továbbiakban első nyelv) legalább középfokú (B2)  komplex, államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványt vagy azzal egyenértékű tanúsítványt - ideértve az adott nyelven szerzett középfokú, illetőleg felsőfokú végzettséget igazoló okiratot - kell bemutatni, az elvárt nyelv az angol. A témavezető és a programvezető támogatásával, a fokozatszerzésre jelentkező kérelmére különösen indokolt esetben a Doktori Iskola vezetőjének javaslatára a Doktori Iskola Tanácsa engedélyezheti első nyelvként a német, francia, spanyol, olasz, portugál, orosz vagy kínai  középfokú (B2) komplex, államilag elismert nyelvvizsgával egyenértékű tanúsítvány elfogadását is. Ha a fokozatszerzésre jelentkező  az angol nyelvtől különböző nyelv mint első nyelv ismeretének elfogadását kérelmezi, akkor kérelméhez csatolva meggyőző  módon bizonyítania kell az angol nyelv megfelelő szintű ismeretét is, amely történhet  a Doktori Iskola  angol nyelvű képzésében szerzett abszolutóriummal, továbbá dokumentált angol nyelvű publikációs és előadói tevékenységgel.
  1. A másik  (a továbbiakban második)  idegen nyelvnek a tudományterület műveléséhez szükséges ismerete bizonyítható (1) legalább alapfokú (B1) írásbeli,  vagy szóbeli,  vagy  komplex, államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítvánnyal vagy azzal egyenértékű tanúsítvánnyal, (2) az adott nyelven szerzett legalább középfokú végzettséget igazoló okirattal, (3) az Oktatási Hivatal Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Osztálya által honosíthatóként felsorolt nyelvvizsgával, (4) az ELTE BTK idegen nyelvi tanszékei által a doktori eljárásra kidolgozott nyelvi vizsgával. Második idegen nyelvként elfogadható az angol, német, francia, spanyol, olasz, portugál, cseh, szlovák, szlovén, szerb, horvát, román, ukrán, orosz, arab, hindi, japán, kínai nyelv.  A témavezető és a programvezető támogatásával, a fokozatszerzésre jelentkező kérelmére indokolt esetben a Doktori Iskola vezetőjének javaslatára a Doktori Iskola Tanácsa engedélyezheti a felsorolt elfogadható második idegen nyelvek között nem szereplő nyelv ismeretének igazolását is, ha az adott nyelven bizonyíthatóan létezik szakirodalmi tevékenység.
  1. A felvételizőknek a szakterület műveléséhez és a képzés elvégzéséhez szükséges nyelvismeretét, valamint a nyelvismeretet igazoló tanúsítványt a felvételi bizottságok vizsgálják és nyilatkoznak annak meglétéről.  
  1. A doktori fokozatszerzési eljárás előzetes kérelemre, az Informatika Doktori Tanács engedélyével angol nyelven is lefolytatható.

Jóváhagyta az Egyetemi Doktori Tanács 2022. április 12-i ülésén.

 

Publikációs követelmények

A doktorjelöltnek az értekezés elkészülte előtti önálló tudományos munkásságát a szakma által rangosnak tartott, lektorált, referált tudományos folyóiratokban vagy kötetben megjelent, vagy közlésre elfogadott kettő vagy több közleménnyel (publikációval) kell igazolnia, amelyek az értekezés témakörében készültek.

A publikációs jegyzéket az MTMT adatbázisban kell elkészíteni (Magyar Tudományos Művek Tára, https://www.mtmt.hu/) és az ott rögzített adatokat kinyomtatni.

A szakma igényeit a cikkek közlési helye tekintetében a Doktori Iskola Tanácsa és a szakterület határozza meg, és az IDT hagyja jóvá.

(1) nincs elsőszerzős követelmény;
(2) az impaktfaktor listán szereplő kiadványok mellett a következő kiadványokat fogadjuk el, mint referált listát:

  • Computing Reviews által referált folyóiratok;
  • Mathematical Reviews által referált folyóiratok;
  • Zentralblatt für Mathematik által referált folyóiratok;
  • Compuscience (CS) által referált folyóiratok;
  • Referativnij Zsurnal által referált folyóiratok;
  • minden referált sorozat, például Lecture Notes in Computer Science (LNCS), stb.;
  • minden olyan folyóirat, amelybe előadások lektori válogatás alapján kerülnek be;
  • minden olyan konferencia kiadványa, amelybe az előadások lektori válogatás alapján kerülnek be;

(3) a felsorolás utolsó három pontjába szereplő kiadványok esetében a Doktori Bizottság egyedileg dönt arról, hogy az adott kiadványt elfogadja-e vagy sem;
(4) a fentiek értelemszerűen vonatkoznak a pusztán elektronikus formában megjelenő folyóiratokra és konferencia-kiadványokra is.

A témavázlat tartalmi, formai követelményei

A doktori minősítő eljárásra előzetes jelentkezést benyújtó jelöltnek témavázlatot kell mellékelnie, amelynek alapján megítélhető, hogy az előírt határidőig a követelményeknek megfelelő dolgozat elkészítése várható-e. A témavázlat terjedelme kb. 2 oldal + a publikációs jegyzék.
A témavázlatnak tartalmaznia kell:

  • a kutatási téma rövid előzményeit és célkitűzéseit;
  • az addig elért kutatási eredményeket;
  • a még elvégzendő munka ütemezését;
  • a kutatási témában addig megjelent vagy megjelenés alatt álló közlemények listáját.

A tézisek formai, tartalmi követelményei

A doktori értekezéssel egyidőben kell az értekezés téziseit maximum 10 oldalban (az irodalomjegyzékkel együtt), A5-ös formátumban benyújtani.
A téziseket szövegszerkesztővel írva, 12 pontos betűmérettel és másfeles sortávolsággal (A4 formátumban szerkesztve, A5-re lekicsinyítve), magyar és angol nyelven 10-10 példányban kell elkészíteni és CD-n is (PDF formátum) mellékelve benyújtani. Angol nyelvű eljárás esetén angol nyelvű téziseket kell mellékelni.
A tézisek tartalmazzák:

  • a címlapot, amelyen szerepel a doktori értekezés címe, a doktori értekezés tézisei elnevezés, a szerző neve, a doktori iskola és program neve, a doktori
  • iskola és a program vezetőjének neve, a témavezető neve, valamint az évszám;
  • a munka előzményeit (bevezetés, a munka célkitűzései);
  • az alkalmazott módszereket;
  • a saját eredmények pontokba szedett összefoglalását (tézisek, tételek);
  • a tézisek alapjául szolgáló közlemények teljes bibliográfiai adatokkal ellátott listáját, valamint a jelöltnek a dolgozat témájában megjelent további publikációinak jegyzékét.

A doktori értekezés tartalmi és formai követelményei

Az értekezés a doktorjelölt célkitűzéseit, új tudományos eredményeit, szakirodalmi ismereteit, kutatási módszereit bemutató, összefoglaló jellegű munka.
A doktori értekezés nyelve magyar, de indokolt esetben a Doktori Iskola Tanácsának előzetes jóváhagyásával idegen nyelven is megírható. A Doktori Iskola Tanácsa dönti el, mely nyelveken fogad el értekezést alap eljárási díjjal és melyeken magasabb eljárási díjjal.
Az értekezés csak a témavezető és a programvezető egyetértésével nyújtható be. Vitás esetekben a Doktori iskola Tanácsának állásfoglalása mérvadó.

  • A doktori értekezéssel egy időben beadott tézisek tartalmazzák a disszertáció főbb célkitűzéseit, módszereit és tudományos eredményeit, valamint a doktorjelölt e témában megjelent publikációinak listáját.
  • A doktori értekezést illő módon bekötve, A4-es vagy B5-ös formátumban, szövegszerkesztővel írva (12 pontos betűméret és másfeles sortávolság javasolt) kell elkészíteni és 6 (3 keménykötésű és 3 spirálozott) példányban benyújtani a TNKCS-hoz. Az értekezést mellékelni kell CD-n is PDF formátumban.
  • Ha az értekezés érdemi része szoftverkészítés, akkor a forráskódot is mellékelni kell a beadásnál (ez nem lesz közzétéve, de a bírálat elkészítéséhez feltétlenül szükséges).
  • A külső fedlapon fel kell tüntetni a "Doktori értekezés" elnevezést, valamint a szerző nevét és az értekezés elkészítésének évszámát.
  • Az értekezés első oldalán (belső címoldal) fel kell tüntetni az értekezés címét, a szerző nevét, a doktori iskola és program nevét, ezek vezetőjének nevét, beosztását, tudományos fokozatát, továbbá a kutatóhely/tanszék nevét, ahol dolgozat készült.
  • A dolgozat végére be kell kötni egy 1 oldalas magyar és egy 1 oldalas angol nyelvű összefoglalót. Az értkezésnek továbbá tartalmaznia kell tartalomjegyzéket, valamint a tudományterület előírásai szerint elkészített irodalomjegyzéket, teljes bibliográfiai adatokkal. Ez utóbbiban szerepeltetni kell a doktorjelölt tudományos közleményeit is.
  • Az értekezés belső tagolása kövesse a tudományos közleményekre általánosan előírt és elfogadott normákat.
  • 150 oldalnál hosszabb terjedelmű értekezés benyújtásakor kétszeres eljárási díjat kel fizetni. A mellékletek nem számítanak bele ebbe a terjedelembe.
  • Az értekezéshez DOI azonosítót kell igényelni és a doktori értekezés végébe be kell kötni egy nyilatkozatot a doktori értekezés nyilvánosságával kapcsolatban (Adatlap a doktori értetekzés nyilvánosságra hozatalához), további részletes információk ezzel kapcsolatban alább olvashatók.

DOI azonosító igénylése az doktori értekezéshez 

A 2013. augusztus 1 után elindított fokozatszerzési eljárások esetében a doktori értekezés és a tézisek nyomtatott és elektronikus adathordozón tárolt példányainak benyújtása előtt a doktori eljárást kezdeményező, illetőleg a doktorjelölt a jelen az Egyetemi Doktori Szabályzat 5. számú mellékletében meghatározott adatlapon - Adatlap a doktori értekezés nyilvánosságra hozatalához - a kari hivataltól (TNKCs-től) DOI azonosítót igényel. Az adatlapon - Word formátumban, aláírás nélkül, elektronikusan kell e-mailben elküldeni a doktori iskola ügyintézőjének. A kari hivatal a kérelem beérkezését követő öt munkanapon belül, az erre szolgáló elektronikus felületen DOI azonosítót igényel az értekezésre és a tézisekre, és az azonosítót az „Adatlapon” kitöltve elektronikus úton visszaküldi az értekezés szerzőjének.

A doktori értekezést és a téziseket a szerző által aláírt „Adatlappal” együtt kell benyújtani. Az „Adatlap” egyik példányát – az értekezés (tézisek) nyomtatott változatába kell bekötni, illetőleg az elektronikus adathordozón tárolt példányba kell beszerkeszteni. Az „Adatlap” másik nyomtatott példányát a kari hivatal őrzi meg a doktori eljárás dokumentációjával együtt. Több nyomtatott példány esetén az eredeti aláírással ellátott „Adatlapot” tartalmazó példány mellett a többi példányba is bele kell kötni az adatlap másolatát.

A doktori értekezés benyújtását követően a kari hivatal az elektronikus adathordozón benyújtott példányról 10 munkanapon belül rögzíti az értekezést és a téziseket az ELTE Digitális Intézményi Tudástárában (a továbbiakban: EDIT). A doktori értekezés és a tézisek a doktori fokozat odaítéléséről szóló döntésig, illetőleg az EDSZ 76.§ (2)-(3) és (6) bekezdéseiben meghatározott határidőig nem nyilvánosak.