Human-E-AI-Net

HumanE AI Network (HumanE-AI-Net)
Projektazonosító: 952026
H2020-ICT-2018-20/H2020-ICT-2019-3
ICT-48-2020 Towards a vibrant European network of AI excellence centres
Támogatás összege: 11 996 875 €
Szerződött támogatás összege (ELTE): 100 000 €
Kedvezményezettek: 50-nél több európai partnerintézmény, köztük az Eötvös Loránd Tudományegyetem
Közreműködő szervezet: Programozási Nyelvek és Fordítóprogramok Tanszék, ELTE Informatikai Kar
ELTE PI/projektvezető: Dr. Lőrincz András, Dr. Kristian Arian Fenech
Projekt kezdési dátuma: 2020. szeptember 1.
Projekt befejezési dátuma: 2024. augusztus 31.
A HumanE AI Network az EU Horizon 2020 program támogatásával megvalósuló, kiemelkedő kutatási kezdeményezés, amely célja egy emberközpontú mesterséges intelligencia (MI) megteremtése. Rajta keresztül Európa vezető egyetemei, kutatóintézetei és ipari partnerei közös erővel azon dolgoznak, hogy megoldást találjanak az MI által generált etikai és társadalmi kihívásokra. Megbízható és robusztus MI-technológiák létrehozásával a HumanE AI az emberi képességek fejlesztését és kiterjesztését, valamint az ember-gép együttműködés előmozdítását szolgálja.
A projekt fő célkitűzései közé tartozik:
- MI-funkciók kialakítása, amelyek képesek komplex környezetek és társadalmi interakciók emberközpontú értelmezésére, beleértve a jogi és etikai megfontolásokat is.
- Különféle alkalmazásokon keresztül megbízható és hatékony MI rendszerek fejlesztése az ember-gép kollaboráció támogatására.
- MI-alapú megoldások fejlesztése, amelyek lehetővé teszik az emberek számára, hogy közvetlenül befolyásolják az MI tanulási és döntéshozási folyamatait.
- Az MI-vel kapcsolatos kutatások gyakorlati alkalmazásokba és társadalmi célú felhasználásba való átültetésére.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem kiemelkedő szerepet vállalt a transzparens és értelmezhető MI -technológiák létrehozásában, és hozzájárult az MI-rendszerek tanulási és interakciós képességeinek fejlesztéséhez.
Egy mikroprojekt keretében az ELTE és a Delfti Műszaki Egyetem kidolgozott egy adathalmazt, amelyen keresztül a pandémiára fókuszálva a csoportos beszélgetések emlékezeti működését vizsgálja. Az adathalmaz részletes kivonatokat tartalmaz, amelyek segítik a mesterséges intelligenciát az emberi beszélgetés dinamikájának megértésében és az emlékezetes pillanatok előrejelzésében. Az ELTE más mikroprojektekhez is hozzájárult. Az egyik ilyen projekt a transzformátor technológiával foglalkozott, amelyet az észlelt személyiség becslésére használtak, és felfedezték, hogy a csoportos személyiség a feladat-orientált ember-ember közötti interakciók során alakul ki. Egy konkrét interakció például a gépi irányítás fizikai rehabilitációs helyzetekben. A jogi oldalon, jogi szakértőkkel együttműködve, egy módszer került kidolgozásra az álhírek széles körű elterjedésének leküzdésére, amely összhangban van az emberi értékekkel és etikai elvekkel. A partnerek között szerepeltek a Károly Egyetem, a Német Mesterséges Intelligencia Kutatóközpont (DFKI), az INRIA, az ELTE Állam- és Jogtudományi Kara, a Ludovika Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a Barcelonai Egyetem, a Dél-Karolinai Egyetem és a Volkswagen kutatói.