BIOMAPS (KA201)
BIOMAPS (KA201)

Biographical map library of European authors (BIOMAPS)
Projektazonosító: 220-1-ES01-KA201-082590
Támogatás összege: 194 089 €
Szerződött támogatás összege (ELTE): 15 183 €
Közreműködő szervezet: Térképtudományi és Geoinformatikai Intézet, ELTE Informatikai Kar
ELTE PI/projektvezető: Dr. Jose Jesús Reyes Nunez
Projekt kezdési dátuma: 2020. december 12.
Projekt befejezési dátuma: 2023. június 26.
A BIOMAPS célja a kulturális értékek megőrzése és közvetítése a jövő generációi számára, digitális platformokon keresztül. A projekt olyan digitális térképeket és “story map”-eket készít és publikál, amelyek az európai irodalmi élet fontos helyszíneit, eseményeit és személyiségeit mutatják be, vizuálisan is megragadva a látogatók figyelmét. Ezek az online multimédiás bemutatók a térképészeti adatokon túl történeteket, képeket és leírásokat is tartalmaznak, amelyek érthetőbbé és élményszerűbbé teszik a helyszínek kulturális és irodalmi jelentőségét. A BIOMAPS lehetőséget ad arra, hogy az irodalmi örökséget modern technológiákkal őrizzük meg, így újabb közönséget vonzzon be az irodalom és a történelem iránti érdeklődésbe. Ezen kívül olyan interaktív tanulási környezetet biztosít, amelyet a középfokú oktatásban is lehet hasznosítani. A projekt keretében fejlesztett oktatási modulok lehetővé teszik a diákok számára, hogy megismerkedjenek a térképészeti és adatvizualizációs eszközökkel, és ezáltal növeljék a lexikális és digitális műveltségüket.
A BIOMAPS különböző európai partnerek részvételével a nemzetközi együttműködések erősítésére is törekszik, hogy a különböző országok irodalmi és kulturális örökségei egyetlen digitális platformon keresztül legyenek elérhetők, elősegítve a kulturális értékek megosztását és a különböző országok közötti kulturális kapcsolatok erősítését.
Az ELTE szervezte meg a projekt egyik kiemelt eseményét Budapesten, ahol a Károlyi Mihály Gimnáziummal együttműködve diákok számára mutatták be a térkép-alapú történetmesélés módszerét. Az esemény során a diákok megismerkedtek a drónok használatával történő adatgyűjtés, a digitális térképek készítése és a story map alkalmazás segítségével történő történeti adatfeldolgozás alapjaival. Az ELTE közreműködésével a projekt keretében magyar szerzők életrajzait és munkásságát bemutató térképek és story map-ek is készültek, amelyek a helyi és nemzetközi közönség számára egyaránt elérhetők, és hozzájárulnak a magyar irodalmi örökség digitális megőrzéséhez.
A projekt 2023 szeptemberében elnyerte a Spanyol Földrajzi Társaság által adományozott "Legjobb innovációs projekt a földrajzoktatásban" díjat. 2024-ben projektünket az EU Erasmus+ irodája "jó gyakorlatként" ismerte el, ami évente kevés projektnek adatik meg. Az EUROGEO (European Association of Geographers - Európai Földrajztudósok Szövetsége) például mintegy 50 nemzetközi projektben vett részt, és közülük csak négyet ismertek el jó gyakorlatként.