„A gépi érzékelés csodája. A szenzorok és ami mögöttük van.” című tudománykommunikációs program (MEC_N_24 – 149402) megvalósítása

Az ELTE Informatikai Kar sikeres pályázatot nyújtott be a tudományos eredmények népszerűsítésének ösztönzésére kiírt, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból meghirdetett Tudományos Mecenatúra pályázaton.
Az elnyert összeg 14 062 000 Ft, a pályázat futamideje 2024. október 01-től 2025. szeptember 30-ig szól.
A projekt célja, hogy közérthető módon bemutassa a pályázatban részt vevő szenzoros kutatások innovációs tartalmát, többek között az ipari szereplők számára is, ezzel is segítve a szabadalmaztatás folyamatát és a hasznosulást.
A hétköznapi eszközeink többségében már most nagy számban jelen vannak a szenzorok, de a felhasználók valójában keveset tudnak arról, hogyan is működnek ezek az eszközök. Az iparban, mezőgazdaságban használt szenzorok a költséghatékonyság és a biztonság egyik kulcstényezőjét jelentik a jövőben.
A Geometriai Számítógépes Látás Kutatócsoport a képekből többletinformációt tud kinyerni azáltal, hogy nemcsak képpontokat feleltet meg egymásnak, hanem a felületi normálvektorokat, azaz a felületre merőleges irányt és így a síkfelületet is meg tudja határozni egyetlen megfeleltetésből. A megoldás jelentős számítási kapacitásbeli megtakarítást is eredményez az autonóm közlekedésben, ami lehetővé teszi valós idejű alkalmazásukat is.
A Jelek és Rendszerek Kutatócsoport által kutatott autonóm járműirányítást támogató környezetérzékelési megoldások egyike a gumiabroncsba ültetett újtípusú erőmérő szenzor jelei alapján képes detektálni az útfelület hibáit. A rossz minőségű útszakaszokon mért jel megnövekedett zajszintjét használják fel az anomáliák (kátyú, repedések) felismeréséhez. Ennek továbbfejlesztésével a kátyúk gyakorisága szerinti úttípus osztályozó algoritmusokat és a kerekekre ható talpponti erőket becsülő eljárásokat terveztek. Különböző struktúrájú mesterséges neurális hálókat tanítanak be a kerék körbefordulásonként kinyert tulajdonságvektorok segítségével.
A Multiszenzor-Drón-Képfúzió Kutatócsoport fejlesztéseket és alkalmazásokat mutat be a katasztrófavédelem, turisztika, műemlékvédelem, mezőgazdaság, környezetvédelem területeiről. A kommunikált tudományos tartalom a következő témaköröket öleli fel: több érzékelőből származó adatok egyesítésére és integrálására szolgáló technikák, gépi tanulási és mesterséges intelligencia algoritmusok alkalmazása az adatfeldolgozáshoz.
„A MEC_N_24 – 149402 számú projekt a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, a MEC_N_24 pályázati program finanszírozásában valósult meg.”