Novellapályázat diákoknak: írj a humanoid robotokkal való együttélés jövőjéről, akár mesterséges intelligencia segítségével!

2025.05.19.
Novellapályázat diákoknak: írj a humanoid robotokkal való együttélés jövőjéről, akár mesterséges intelligencia segítségével!
Gondolkodtál már azon, hogyan változtatja meg az életünket, ha majd robotokkal élünk együtt? Van egy történet a fejedben a jövőről? Vagy inkább kérdéseid vannak, amikről szívesen elbeszélgetnél egy AI chatbottal? 

Az ELTE Informatikai Kara a Robert Bosch Kft.-vel együttműködésben szervezett Intelligent Robotics FAIR’25 nevű robotika konferencia és kiállítás alkalmából a Cubix Institute of Technology, a Galaktika magazin és a Qubit támogatásával novellapályázatot hirdet általános és középiskolás diákok számára.

Írj egy rövid, elgondolkodtató történetet arról, hogyan látod a jövőt, amiben a humanoid (emberhez hasonló alkatú) robotok a hétköznapok részei. Használhatsz ChatGPT-t is az ötleteléshez vagy a szövegalkotáshoz, de amit beküldesz, az legyen egyedi, és valami fontosra irányítsa rá az olvasók figyelmét. Mutasd meg, te hogyan képzeled el az együttélést a robotokkal, vagy fejtsd ki egy tanulságos történeten keresztül, hogy téged milyen kérdések foglalkoztatnak a közös jövővel kapcsolatban, milyen felhasználási lehetőségekre, veszélyekre hívnád fel a figyelmet, vagy mik lehetnek a robotokkal való együtt élés hosszú távú hatásai.

Mit várunk tőled?

  • Egy magyar nyelvű novellát, ami az emberek és humanoid robotok együttélését mutatja be a közeli vagy távoli jövőben.
  • A novella terjedelme legyen legalább 500, legfeljebb 2000 szó. 
  • Beküldhetsz hozzá egy darab illusztrációt is (digitálisan), amit te rajzoltál, festettél vagy akár mesterséges intelligencia alapú képgenerátor segítségével készítettél. A képen ne legyen szöveg, és ne tartozzon hozzá képaláírás.

Használhatsz mesterséges intelligenciát!

Igen, ChatGPT-t vagy más AI-eszközt is bevonhatsz az alkotásba – akár az ötleteléshez, akár a szöveg megformálásához. Fontos azonban, hogy ha élsz ezzel a lehetőséggel, akkor írásban mellékeld, hogyan dolgoztál vele:

  • mikor és milyen célra használtad (pl. ötletelés, témakifejtés, irodalmazás, szereplő jellemének kidolgozása, történetvázlat, stíluscsiszolás, mondatszerkesztés, stb.) 
  • ha egy részfeladatban használtad, akkor mutasd be a prompt-jaidat (AI felé megfogalmazott kéréseidet), ami alapján a zsűri megítélheti, hogy milyen kreatívan használtad vagy működtél együtt az AI-al, ez lesz ugyanis az alapja a legkreatívabb AI-használatért kiosztott különdíjnak! AI használata során akár többször és hosszan beszélgethetsz az AI-al. Nem szükséges az összes prompt-ot szóról-szóra dokumentálni, de néhány példát minden részfolyamatból mutass be.

Hogyan bíráljuk a pályaműveket? 

A zsűri nem fogja tudni, hogy AI segített-e a történet megírásában. Ezért minden novella azonos eséllyel indul – legyen az saját kútfőből írt remekmű vagy ember és AI közös alkotása.

Az értékelés szempontjai: 

  • Téma kidolgozása: foglalkozik-e a robot–ember együttélés lehetőségeivel és kihívásaival? 
  • Eredetiség: új nézőpont, ötlet vagy kérdés megjelenik-e a történetben? 
  • Elgondolkodtató vagy érzelmi hatás: van-e benne valami, amitől nem felejtjük el?
  • Nyelvi megformálás, stílus: világosan és egyedien szólal meg?
  • (Ha van illusztráció): kifejező-e, összhangban van-e a történettel? 
  • (Ha használtál AI-t): mennyire kreatívan és tudatosan vontad be? (Ezt egy másik zsűri értékeli, akik megkapják a novellák mellé az AI használatát leíró mellékletet is.)

Hogyan küldd be a novellát?

A novelládat a novellapalyazat@inf.elte.hu e-mail címre várjuk, PDF, vagy DOC formátumban (max. 10 MB, illusztrációval együtt) csatolva, valamint kérjük regisztrálj az alábbi felületen. Ha készítettél illusztrációt, kérjük ahhoz a részhez illeszd a szövegbe, ahova tartozik. Ha saját rajzot fotózol be, figyelj arra, hogy éles legyen és felülről fotózd.

Ha használtál ChatGPT-t vagy más AI-eszközt, akkor egy külön fájlban csatold az AI használatát bemutató összefoglalódat, szintén PDF, vagy DOC formátumban (max. 10 MB).

Nem kötelező, de ha készítettél illusztrációt, akkor a levél szövegében megírhatod számunkra, hogy milyen technikával készült. Ha az illusztráció készítéséhez használtál AI-t, annak a prompt-jait is elküldheted, de ez sem kötelező.

18 év alatti pályázónak a novella mellett a szülő (törvényes képviselő) hozzájáruló nyilatkozatát is csatolnia kell (pl. az aláírt nyilatkozatról készült fotó formájában). A nyilatkozat letölthető innen: link. Szülői hozzájáruló nyilatkozat nélkül beküldött pályázat érvénytelen!

Beküldési határidő: 2025. június 10.

További fontos tudnivalók

A pályázaton egyénileg lehet részt venni általános iskolás vagy középiskolás diákoknak. Egy diák csak egy novellával pályázhat! A szerzői jogok a pályázónál maradnak.

A mesterséges intelligencia működéséről és használatáról és a promptolás trükkjeiről összeállítottunk egy hasznos tudnivalókat és gyakorlati útmutatót és segédletet tartalmazó dokumentumot, amely elérhető itt: ChatGPT útmutató

További kérdésekkel a fentebb megadott e-mail címen lehet érdeklődni. 

Amennyiben jogi akadálya nincs, a nyertes pályaművek közül a zsűri javaslata alapján kiválasztottaknak megjelenési lehetőséget kínálunk!

A pályázati kiírás PDF formátumban letölthető [innen], a novellapályázat szabályzata elérhető [itt], az adatkezelési tájékoztató [itt] olvasható, a szülői hozzájáruló nyilatkozat pedig DOCX formátumban letölthető [innen].

Díjak

Az irodalmi zsűri döntése alapján két kategóriában a legjobb novellák az alábbi díjazásban részesülnek. 

Általános iskolások:

    

1. díj: Zümi az első oktatási, AI alapú önvezető autó-robot. 

2. díj: CoDrone Lite programozható beltéri drón és hozzá tartozó oktatási anyag.

3. díj: GiiKER Super Decoder innovatív kódfejtő játék geek-eknek, avagy egy retró játék modern köntösben. 

Különdíjak:

*   A legkreatívabb AI-használatért: GiiKER Smart Four Board Games, avagy három dimenziós elektromos amőba geek-eknek.

*   A legjobb illusztrációért: GiiKER Smart Four Board Games, avagy három dimenziós elektromos amőba geek-eknek.

Középiskolások:

          

1. díj: Zümi az első oktatási, AI alapú önvezető autó-robot, továbbá egy választható Cubix on-line tanfolyam, lásd alább.

2. díj: CoDrone Lite programozható beltéri drón és hozzá tartozó oktatási anyag, továbbá egy választható Cubix on-line tanfolyam, lásd alább. 

3. díj: GiiKER Super Decoder innovatív kódfejtő játék geek-eknek, avagy egy retró játék modern köntösben, továbbá egy választható Cubix on-line tanfolyam, lásd alább. 

Különdíjak:

* A legkreatívabb AI-használatért: GiiKER Smart Four Board Games, avagy három dimenziós elektromos amőba geek-eknek, továbbá egy választható Cubix on-line tanfolyam, lásd alább. 

*   A legjobb illusztrációért: GiiKER Smart Four Board Games, avagy három dimenziós elektromos amőba geek-eknek, továbbá egy választható Cubix on-line tanfolyam, lásd alább. 

A középiskolás nyertesek az alábbi Cubix tanfolyamok közül választhatnak:

•     Generatív AI és prompt engineering alapképzés

•     Programozási nyelvek és -paradigmák

•     Bevezetés a Python programozásba

A zsűri fenntartja a jogot további díjak kiosztására. 

A díjátadó 2025. június 25-én lesz az ELTE Lágymányosi kampuszán, az Intelligent Robotics FAIR családi napján. Szeretettel várnak minden érdeklődő kisgyereket, diákot, pedagógust és szülőt. A családi napon lesz robotkutya verseny, kiberbiztonsági workshop gyerekeknek és szülőknek, játékos robot bemutatók, előadások és kerekasztal beszélgetések és még sok minden más. A részvételhez előzetes regisztráció NEM szükséges.

Az irodalmi zsűri tagjai:

  • Németh Attila, irodalmi szerkesztő (Galaktika)

  • Erdész Róbert, sci-fi író, zenész (Solaris együttes)
  • Kerek Ágnes, irodalomtörténész hivatalvezető (ELTE IK)
  • Domonkos Márk, robotika kutató szakember (ELTE IK)

AI-használat bírálói:

  • Turcsányi-Szabó Márta, oktató, egyetemi docens (ELTE IK, Média- és Oktatásinformatika Tanszék)
  • Gáspár Merse Előd, kognitív kutató, tudománykommunikátor, tudományos újságíró (CEU, ELTE IK, Qubit)

Ha készen állsz, kapcsold be a képzeleted – és akár egy AI-t is! 

Lehet, hogy a jövő történetét te fogod megírni?