MTA Térképészeti Tudományos Nap 2023

2023.12.11.
MTA Térképészeti Tudományos Nap 2023
A Lágymányoson rendezett Térképészeti Tudományos Napon történeti visszatekintéssel, díjátadóval és tudományos előadásokkal ünnepelték az évfordulót.

2023. december 8-án nyolcadik alkalommal tartották meg a Térképészeti Tudományos Napot, amit a hagyományoknak megfelelően az MTA Földtudományok Osztálya Társadalom - és Természetföldrajzi Tudományos Bizottságainak Kartográfiai Albizottsága és az ELTE Térképtudományi és Geoinformatikai Intézete szervezett. A rendezvény helyszíne a felújítási munkák miatt idén nem az MTA székháza, hanem az ELTE Lágymányosi Campusa volt.

Az ELTE Térképtudományi és Geoinformatikai Intézete idén ünnepelte megalapításának 70. évfordulóját. A rendezvény nyitásaként a támogató ELTE Alumni Központ vezetője, Pataky Csilla (aki egyben az Intézet volt hallgatója is) az Intézet igazgatójával, Zentai Lászlóval üdvözölte a vendégeket. Ezután egy különleges díjátadásra került sor: az idei ICA (International Cartographic Association) Térképrajz - verseny keretében Emmert Olivér, 11 éves mohácsi diák a nemzetközi döntőn első díjat nyert a 9–12 éves korcsoportban. José Jesús Reyes Nunez, a magyar verseny szervezője adta át Olivérnek a Nemzetközi Térképészeti Társulás elnöke és főtitkára által aláírt oklevelet és az  ajándékokat.

A díjátadás után az Intézet korábbi vezetője, Klinghammer István és jelenlegi igazgatója, Zentai László előadásukban visszaidézték az Intézet elmúlt 70 évének legemlékezetesebb pillanatait.

Az évfordulónak megfelelően számos tudományos előadás is helyet kapott a programban az  Intézet életéhez és tudományos tevékenységéhez kapcsolódóan, melyek változatos képet adtak a különböző területeken végzett kutatásokról. A bemutatókat oktatóink, doktoranduszaink és mesterszakos hallgatóink tartották, megteremtve így annak a lehetőségét, hogy a mai oktatói generációval együtt bemutatkozzon a jövő generációja is. Változatos, színes spektrumot képviseltek a kiválasztott témák: a mai változó paradigmák a kartográfiában, a magyar vonatkozású nyomtatott csillagtérképek és éggömbök története, Apianus térképvetületeinek eredete, a Bakony–Balaton Geoparkban készített 3D-s geotopmodellek és a gamma-dózisteljesítmény térképezése drónra integrált sugárzásmérő szenzorral. Az előadások zárásaként az Intézet projektvezetője röviden összefoglalta a jelenleg futó projekteket és együttműködéseket, és rövid bepillantást adott a jövőben tervezett kutatási témákra.

A tudományos szekciót követően hivatalosan is átadásra került az Intézet új kialakítású Archívuma és Műszerlaborja. Előbbiben az Intézet könyv - és térképtárának muzeális gyűjteménye kapott helyett, itt őrzik a régi térképeket, régi glóbuszokat, és a könyvtári gyűjtemény 1850 előtti kiadású darabjait. A külön az erre az eseményre rendezett kamarakiállításon az Archívum kincseiből láthattunk válogatást.

A Műszerlaborban kaptak helyet azok az eszközök, amelyek a térképész, geoinformatikus és rokon képzésekben az oktatók és a hallgatók munkáját és tanulását segítik. A korszerű drónoktól és szenzoroktól kezdve különféle geodéziai mérőműszerek, nagy pontosságú helyzetmeghatározó készülékek is ide költöztek. A helység kialakításának köszönhetően a mérések feldolgozása és elemzése is helyben tud megtörténni.

MTA Térképészeti Tudományos Nap

MTA Térképészeti Tudományos Nap

0

/

0

0

/

0