ELTE támogatással első hely a zürichi versenyen

2023.04.04.
ELTE támogatással első hely a zürichi versenyen
Az ELTE Informatikai Kar Neurális Információfeldolgozó kutatócsoportja (NIPG, Mesterséges Intelligencia Tanszék) is segítette a CYBATHLON látássegítő technológiák számára rendezett 2023-as felkészülési versenyt.

A Cybathlon, az ETH Zurich projektje olyan platformként működik, amely kihívást jelent a világ minden tájáról érkező csapatoknak, hogy olyan kisegítő technológiákat fejlesszenek ki, amelyek alkalmasak a fogyatékkal élők mindennapi használatára. A CYBATHLON mozgatórugója a nemzetközi versenyek és rendezvények, amelyeken egyetemi, vállalati vagy civil szervezetek technológiai fejlesztőiből és egy fogyatékkal élő személyből (pilóta) álló csapatok a legfrissebb kisegítő technológiáikkal oldják meg a mindennapi feladatokat.

2013-as meghirdetése óta több mint 30 országból mintegy 100 csapat vett részt a CYBATHLON versenyeken, amik egyre újabb formákban és egyre több területen kerülnek megrendezésre. Az idei évben elindított egyik új kategória az intelligens látássegítő technológiákkal való navigáció.

A verseny két, a mindennapi életben előforduló feladat megoldásából állt. Először a térbeli tájékozódást tesztelő akadálypályán kellett a pilótának úgy áthaladnia, hogy közben nem ér az akadályként kitett tárgyakhoz. A második feladat egy asztal megterítése volt, ahova úgy kellett elhelyezni egy tányér levest az előre kitett evőeszközök közé, hogy nem érinti meg azokat, és a levesből egy csepp sem megy ki a tányérból.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem ITK Bionikus Látásközpontjának „EyeRider" csapata nyerte a LetSee mobilalkalmazásuk továbbfejlesztett változatával a CYBATHLON látássegítő technológiák számára rendezett 2023-as felkészülési versenyét. Az új funkció a kameraképen látható tárgyak nevét és pozícióját mondja be, amelynek a motorja egy mélyhálón alapszik.

Az algoritmusfejlesztés nagy részét és a projekthez idén februárban csatlakozott hallgatók koordinálását Gelencsér-Horváth Anna végezte, aki az ELTE Informatikai Kar kutatója is.

A betanításhoz felhasználták a MiVOS annotálást segítő nyomon követő (tracking) szoftver új verzióját, amelyet Varga Viktor Ph.D. hallgató és Szász Milán Ms.C. hallgató fejlesztettek a NIPG-ben.

A csapatok kétszer futhattak neki a feladatok teljesítésének, az EyeRider pilótája második körben hibátlanul teljesítette a pályát, és ezzel megnyerte a versenyt.

Gratulálunk az egész csapatnak a szép teljesítményhez!