A projekt során az Informatikai Karnak 43 ezer diákot sikerült elérni

2024.09.25.
A projekt során az Informatikai Karnak 43 ezer diákot sikerült elérni
Jelentős szakmai sikerrel zárult az ELTE általános- és középiskolás diákok részére indított „STEMpont” komplex pályaorientációs és tehetséggondozó programja, mellyel csaknem 44 ezer diákot sikerült elérnie.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium megbízásából a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő, „STEMpont” komplex pályaorientációs és tehetséggondozó program (NTP-STEM-23) megvalósítására kiírt pályázatán az ELTE Informatikai Kar 20 millió forint támogatási összeget nyert el.

STEMStation@ELTE STEMPont pályázatának célja a 7-12. évfolyamon alap- és középfokú oktatásban vagy szakképzés keretében tanulmányokat folytató, kiemelten lányok körében megvalósuló komplex pályaorientációs és tehetséggondozó program megvalósítása volt, amelynek célkitűzése, hogy növekedjen a műszaki, természettudományi, matematikai és informatikai területeken felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatók aránya.
Fontos volt a diákok érdeklődésének felkeltése, a kreatív, konstrukciós, innovatív, algoritmikus gondolkodás, a problémák formalizálása, modellezése, tervszerű projektalapú gondolkodás, együttműködési készségek, a hatékony és tudatos információszerzés fejlesztése.

Célzott programmal külön figyelmet fordítottak a női életpályák bemutatására, népszerűsítésére, speciális tematikákkal, női szerepmodellekkel. A program országos lefedettséget elérve támogatta a hátrányos helyzetből induló gyerekek felzárkózását. Bevezetést adott a munkaerőpiac és a munkahelyi környezetek megismeréséhez.

A projekt során az Informatikai Karnak több, mint 43 ezer diákot sikerült elérni a különböző programokkal országszerte és határainkon túl is, összesen 173 településen.

Az elnyert összegből az alprojektekben szakköröket, diákolimpiai felkészítő és pályaorientációs foglalkozásokat, versenyeket, nyári táborokat, workshopokat szerveztek új tananyagok kifejlesztésével.

Kiemelten sikeres volt a kibővített, új programmal megrendezett e-HÓD verseny, amelyen minden eddiginél több diák és iskola vett részt – 41595 diák 301 iskolából határainkon innen és túl.

Népszerűek voltak az Informatikai Kar Nyílt Napjain a projekthez kapcsolódó programok, mint Budapesten a soft skillek jelentőségét bemutató workshop vagy Szombathelyen a gépészmérnök hallgatók bevonásával lezajlott pódiumbeszélgetés.

Sok érdeklődőt vonzott a projekt finanszírozásával megvalósult Lányok Napja rendezvény, valamint Szombathelyen a Nők a mérnökpályán elnevezésű program. Az Európai Lány Informatikai Diákolimpián (EGOI), a magyar diákok két ezüst, és egy bronzérmet, valamint egy dicséretet szereztek.

Az informatika különböző területei mutatkoztak be az országjáró roadshowk keretében, melyek 54 település általános és középiskoláiba jutottak el, kollégáink 100-nál több foglalkozást tartottak több, mint 1500 diáknak.

Az ELTE IK STEAM Kuckójában megvalósult mesterséges intelligencia témájú foglalkozásokra a meghirdetett helyek pillanatok alatt beteltek. Láthatóan nagy az igény az iskolákban ilyen jellegű foglalkozások szervezésére, hiszen a meglátogatott helyszínek mellett még több helyről érkezett megkeresés, érdeklődés.

Eredménykommunikációs kiadvány

A versenyzők felkészítését a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Nemzeti Tehetség Program támogatta (NTP-STEM-23-0016).