Dr. habil. Fekete Gusztáv „AZ ELTE ÍGÉRETES KUTATÓJA”

2022.11.29.
Dr. habil. Fekete Gusztáv „AZ ELTE ÍGÉRETES KUTATÓJA”
Az ELTE Tudományos Tanácsa idén 9 negyvenévesnél fiatalabb kutatónak ítélte oda az ELTE Ígéretes Kutatója címet. Az ELTE Informatikai Karáról Dr. habil. Fekete Gusztáv, a Savaria Műszaki oktatója kapott elismerést.

2022-ben a Tanács nyolcadik alkalommal hirdette meg „Az ELTE ígéretes kutatója” pályázatot, és már harmadszor a „Kinyitjuk a tudományt” – Az ELTE ígéretes kutatója különdíj” pályázatot. Előbbi az Eötvös Loránd Tudományegyetem alkalmazásában álló, PhD-fokozattal rendelkező, negyvenévesnél fiatalabb oktatókat és kutatókat, utóbbi az „open science”, azaz a nyílt tudomány területein kiemelkedő eredményeket elért fiatal kollégákat célozza meg.

Az Egyetem „Az ELTE Ígéretes Kutatója” díjjal olyan kutatási eredményeket ismer el, amelyek a pályázó személyhez köthetők, és túlnyomórészt az ELTE-n születtek. Előnyt élveznek a nemzetközi és/vagy nyílt hozzáféréssel megjelenő publikációk. Nem csupán lezárt kutatásokat díjaznak, keresik a jövő szempontjából is ígéretes témákat és irányokat. Az érkezett anyagokat a Tudományos Tanács, illetve a tudományos rektorhelyettes által felkért további egyetemi szakértő kollégák bírálják el. Az ELTE ígéretes kutatója címet 2022-ben az informatika tudományok területéről Dr. habil. Fekete Gusztáv, a Savaria Műszaki oktatója kapta meg.

Dr. habil. Fekete Gusztáv (informatikai tudományok)

Tudományos érdeklődése: Az alkalmazott műszaki és informatikai tudományokon belül, három specifikus területet ölel fel: az alsó végtag biomechanikáját, a biokompozitok fejlesztését és legújabban a megújuló energiák hasznosítását szolárpanelek fejlesztésével. Nyertes pályázata az első területre az alsó végtag biomechanikájára fokuszál.

A biomechanikai kutatásait öt intézmény nemzetközi összefogásával (ELTE, Ningbo University, Zhejiang University, Szegedi Tudományegyetem, Université libre de Bruxelles) valósul meg, amelyben alap- és alkalmazott kutatási kérdésekre keresünk választ. Eredményeinket numerikus (muszkuloszkeletális-, többtestdinamikai-, és végeselemes modellezés {MS, TTD, VEM}) és kísérleti (VICON típusú mozgásvizsgáló kamerarendszerrel, nyomásmérő lapokkal eszközökkel) módszerekkel határozták meg. Eddig 3 PhD hallgatót vezetett sikerrel doktori fokozathoz (2017: CHRISTOPHER Fenila, 2020: SUN Dong, 2022: LIU Gongju). Jelenleg 6 PhD hallgató munkáját irányítja. WANG Meizi és FU Fengqin estén már nyilvános védésre készülnek ez év novemberében.

Doktori fokozatát 2013-ban a Genti, illetve a Szent István Egyetemen mérnöki tudományokból szerezte, 2019-ben Győrben habilitált. 2017 óta az ELTE SEK docense, 2016 óta a kínai Ningbo Egyetemen is tanít. Több projektben együttműködik az Université libre de Bruxelles-lel és a stuttgarti Institut für Technische und Numerische Mechanik-kal. Máris komoly eredményeket ért el az alsó végtag biomechanikája, a biokompozitok fejlesztése és legújabban szolárpanelek fejlesztésével a megújuló energiák hasznosítása terén. A sportmozgások során fellépő sérülések mechanizmusának megértésével, illetve a sportsérülés rehabilitációjával kapcsolatos eredményei alapot nyújtanak a klinikusok számára a rendellenes és patológiás járás kezelésére vonatkozó döntéshozáshoz. A sportcipők fejlesztése során azt kutatja, milyen szénszálas betéttel lehet jobb futóteljesítményt elérni, egyik fő célja az energiaveszteség csökkentés. A térdprozézis-kopás megértéshez matematikai kopásmodellt hozott létre, amellyel differenciáltan tudja vizsgálni a térd laterális és mediális betétein a kopás lefutását és annak paraméterfüggését. Jelentős tehetséggondozói munkát végez, eddig 9 doktorandusz hallgatóval foglalkozott. ÚNKP- és Bolyai-ösztöndíjas, 2022-ben Gyenge Csaba-emlékdíjat kapott.