Nyílt Nap 2015 november 19.

ELTE Informatikai Kar Nyílt Napja

Időpont: 2015. november 19. (csütörtök) 08:45

Helyszín: 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A., Északi épület, Gömb aula

Elérhetőség

A nyílt nap keretében az érdeklődők megismerkedhetnek az Informatikai Karon folyó képzésekkel, a felvételi eljárással kapcsolatos tudnivalókkal. A vendégek a kiállító standoknál érdeklődhetnek a karon induló szakokról, közvetlenül feltehetik kérdéseiket az érintett oktatóknak, hallgatóknak. A Hallgatói Önkormányzat Képviselői bemutatják a kari diákélet sokszínűségét (közélet, sport, TDK, hallgatói juttatások).

Az érdeklődők a nyílt nap keretében óralátogatásokon, bemutató órákon vehetnek részt.

A nyílt nap előadásai élőben is megtekinthetők lesznek a http://online.inf.elte.hu/ címen.

Az esemény plakátja itt tekinthető meg.

Facebook event

Program

8:45–9:45 Regisztráció

9:00–9:50 Kiállító standok bemutatója - Szemelvények, bemutatók az Informatikai Karon folyó képzésekről, kutatásokról és a hallgatói munkákból

10:00–10:30 Megnyitó

Dr. Horváth Zoltán dékán köszöntőbeszéde

Általános tájékoztató a képzésekről: A programtervező informatikus BSc és a programtervező informatikus MSc bemutatása – előadó: Dr. Gergó Lajos oktatási dékánhelyettes

Zák András, az ELTE IK Hallgatói Önkormányzatának elnöke köszönti a középiskolásokat

10:30–11:00 Kiállító standok bemutatója (folytatás)

11:10–11:40 Bemutató óra I. - Giachetta Roberto: "Hello világ! …és ami utána jön"

11:50–12:20 Bemutató óra II. - Lócsi Levente: "Az amőba-módszer és alkalmazásai"

12:25–12:55 Bemutató óra III. - Burcsi Péter: "Ez is matematika!"

13:00–16:00 Részvételi igazolás kiállítása, kiosztása diákoknak

12:00-kb. 15:00: Óralátogatások – korlátozott férőhelyek miatt előzetes helyszíni regisztrációhoz kötött

12:15-14:15 (több turnusban): Vizualizációs Centrum látogatása - előzetes helyszíni regisztrációhoz kötött

13:00-16:00 (több turnusban): Körbevezetés a kampuszon - előzetes helyszíni regisztációhoz kötött

Bemutató órák

11:10 – 11:40 Bemutató óra I. - Giachetta Roberto: „Hello világ! …és ami utána jön”

Hogyan jutunk el az egyszerű „Hello World” programtól az összetett, hálózatban működő rendszerekig? Hogyan építünk egyre összetettebb alkalmazásokat? Mi kell a hatékony, jól összeállított, jól működő szoftverekhez?

Az előadás bemutatja, hogyan sajátítják el a Programtervező informatikus hallgatók képzésük során lépésről lépésre a szoftverfejlesztés módszereit, technikáit és eszközeit, hogy professzionális szoftverfejlesztőkké váljanak.

11:50 – 12:20 Bemutató óra II. - Lócsi Levente: „Az amőba-módszer és alkalmazásai”

Az amőba-módszer (avagy becsületes nevén a Nelder–Mead-féle szimplex algoritmus) egy egyszerű, de annál gyakrabban alkalmazott eljárás bizonyos legjobb megoldások megkeresésére sokféle területen. Röviden bemutatjuk ezt az eljárást, valamint az EKG jelek feldolgozása területén az utóbbi évek kari kutatásai során elért eredményeinket.

12:25 – 12:55 Bemutató óra III. - Burcsi Péter: „Ez is matematika!”

A matematika nemcsak egyenletek megoldásából áll! Bemutatunk néhány problémát ahol a diszkrét matematika segíthet jobb megoldást találni: a titokmegosztástól a Plútó-szondán át a veseátültetésig. Az előadás semmi komoly matematikai előismeretet nem feltételez.

Standok

Szemelvények, bemutatók az Informatikai Karon folyó képzésekről, kutatásokról és a hallgatói munkákból

Bemutatkozik az EIT Digital Master School

Főszereplő: Lovas Zsófia

Szeretnél két nemzetközi diplomát ingyen? Az ELTE IK-n működő EIT Digital Master School 9 európai ország 20 kiemelkedő egyetemének közös képzési programja, amely az Európai Unió legmagasabb színvonalú informatikai és infokommunikációs technológiai mesterképzése. A képzés tananyaga egyedülállóan ötvözi a naprakész ICT szakmai tudást az üzleti ismeretekkel. Az innovációra és a vállalkozásfejlesztésre helyezett hangsúly biztosítja azt, hogy a hallgatók az európai gazdasági színtéren és a tudományos világban egyaránt sikeres új generációt képviseljenek.

Tudjatok meg többet a képzésről és próbáljátok ki a SongArc zenei játékot, amit az EIT Digital végzett hallgatója, Kapos Ádám fejlesztett és már több mint kétmillióan letöltötték a világon!

Képek matematikája – modern matematika az orvosi képek feldolgozásában

Oktató: Lócsi Levente

Az érdeklődők betekintést nyerhetnek a Numerikus Analízis Tanszéken zajló kutatásokba, tudományos munkákba, valamint az oktatásban is használatos szemléltető eszközökbe. Bemutatunk néhány látványosabb alkalmazási területet, elkészült szoftvereket.

RefactorErl

Oktatók: Tóth Melinda, Bozó István

Minden szoftver fejlesztése során eljön az a pillanat, amikor fontossá válik a forráskód karbantartása, esetleges további fejlesztéshez való átszervezése. Az ehhez szükséges változtatásokat gyakran kézzel végzik a programozók, ami rengeteg hibalehetőséget hordoz magában. A szükséges transzformációk végrehajtásának legbiztonságosabb módszere a refaktoráló szoftverek használata. A refaktorálás (kód-újrastruktúrálás) a forráskód belső szerkezetének különböző módosításait jelenti a program jelentésének, viselkedésének a megtartásával. A RefactorErl projekt Erlang programokhoz készít refaktoráló eszközt. Az Erlang egy dinamikusan típusos funkcionális programozási nyelv, melyet az Ericsson alkotott meg nagy hibatűrő, konkurens, elosztott valós idejű alkalmazások fejlesztésére, mint a telekommunikációs szoftvereik. A 90-es években kikerült az Ericsson falai közül, és azóta töretlenül teret hódít magának a világban, de már nemcsak a telekommunikációs (T-Mobile, Motorola) körökben, hanem például a pénzügyi vagy éppen Web alkalmazások (Yahoo! bookmark, Facebook chat service) körében is.

A nyelv dinamikus volta komoly feladat elé állította a projekt résztvevőit. Az oktatók és doktoranduszok munkáján kívül a projekt eredményességéhez a BSc-s és MSc-s hallgatók nagy számú jelenléte és aktív tevékenysége is nagyban hozzájárul. A projekt eredményességét tükrözi, hogy az iparban alkalmazható szoftvert készít és évről évre sikeresen teljesíti a kitűzött feladatait

- több szakdolgozat, diplomamunka és TDK dolgozat született a projekt részfeladataiból

- nemzetközi publikációkban jelennek meg az eredményeink.

A RefactorErl projekt ipari partner, az Ericsson Magyarország, megbízásából és támogatásával működik az egyetemen. Nemzetközi kapcsolataink révén a hallgatóink külföldön is tapasztalatot szerezhetnek az Erlang nyelvről a University of Kent, illetve a University of Scheffield egyetemen (UK).

További információ: https://plc.inf.elte.hu/erlang

Játék állapotgépekkel

Oktató: Dévai Gergely

A stand játékos formában mutatja be az ELTE egyik ipari együttműködésben megvalósuló kutatási projektjét, amely modell-alapú szoftverfejlesztéshez nyújt nyílt forráskódú fejlesztőkörnyezetet. A játék során az érdeklődők megismerkedhetnek az állapotgépekkel, amelyek a szoftverfejlesztés fontos vizuális eszközei.

„Mitől lesz gyorsabb?”

Oktató: Tejfel Máté

Alacsony szintű nyelveken (pl. assembly) készített programok futásidejének lehetséges optimalizációi.

Titkosítások

Oktató: Burcsi Péter

Fejts meg néhány egyszerű titkosítási rejtvényt, és közben ismerkedj meg a felhasznált módszerek erősségeivel és gyengéivel. Hogyan segíthetnek a prímszámok biztonságos kódot gyártani? Ezekre a kérdésekre is választ kaphatsz, s közben bemutatjuk néhány titkosítással kapcsolatos projektünket.

Geoinformatika és webkartográfia

Oktató: Ungvári Zsuzsanna ungvarizs@map.elte.hu

A térképekkel legtöbbször a számítógép képernyőjén találkozhat a felhasználó. A standnál az érdeklődők betekintést nyerhetnek webes térképészeti alkalmazások működésébe.

Óralátogatások

Ebben a részben tanrendi órák látogatására nyílik lehetősége a középiskolásoknak.

Objektumelvű alkalmazások fejlesztése, előadás (oktató: Gregorics Tibor)

Időpont: 12:00-13:00

Helyszín: Pázmány Péter sétány 1/C. (Déli Épület) Földszint 0-803 Szabó József előadó

Max. látogatói létszám: 40 fő

Programozási alapismeretek, gyakorlat (oktató: Heizlerné Bakonyi Viktória)

Időpont: 12:00-14:00

Helyszín: Pázmány Péter sétány 1/C. (Déli Épület) II. emelet 2-202 (PC3)

Max. látogatói létszám: 10 fő

Matematika alapozás, gyakorlat (oktató: Dr. Csörgő István)

Időpont: 12:15-13:45

Helyszín: Pázmány Péter sétány 1/C. (Déli Épület) I. emelet 00-718 Erdős Pál terem

Max. látogatói létszám: 10-12 fő

Térinformatika, előadás (MSc) (oktató: Dr. Elek István)

Időpont: 13:00-15:00

Helyszín: Pázmány Péter sétány 1/A. (Északi Épület) VII. emelet 7.59

Max. látogatói létszám: 50 fő

Látogatás a Vizualizációs Centrumba

Programfelelős, oktató: Ungvári Zsuzsanna

Helyszín: Pázmány Péter sétány 1/A. -2. szint

Az ELTE Vizualizációs Centruma egy sztereoszkopikus 3D-s labor, mely azzal a céllal jött létre, hogy összefogja azoknak a fizikusoknak, matematikusoknak, informatikusoknak és más természettudósoknak a munkáját, akik a képfeldogozás, az információ-vizualizáció és a számítógépes ábrázolás területen speciális tudással rendelkeznek. A Centrum szívesen fogadja az informatikus hallgatókat. A 3D-s laborban nyitott a lehetőség az új szoftverek, alkalmazások készítésére. Bővebb információ: http://vc.elte.hu/

Látogatási időpontok:

12:15-12:45
12:45-13:15
13:15-13:45
13:45-14:15

Látogatók száma egy turnusban: max. 20 fő

Korlátozott férőhelyek miatt előzetes helyszíni regisztrációhoz kötött.

Körbevezetés a kampuszon

2017.10.20.